KATEDRA AUTOMATYZACJI NAPĘDÓW I ROBOTYKI

Kierownik: dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski, prof. uczelni

 

Historia 

Katedra Automatyzacji Napędów i Robotyki początki swoje wiąże z osobą Antoniego Mariana Plamitzera, który już od roku 1960 działał w Opolu w Punkcie Konsultacyjnym Politechniki Śląskiej. Antoni M. Plamitzer w początkowym okresie swojej działalności w Opolu wiele uwagi poświęcił organizacji laboratoriów maszyn i napędów elektrycznych, które zostały zlokalizowane na parterze budynku przy ul. Luboszyckiej 7. Dużą pomocą w tym zakresie służyli inżynierowie Zakładu Energetycznego w Opolu, którzy dzięki dużej życzliwości ówczesnego dyrektora mgr inż. Stanisława Rosińskiego poświęcili wiele czasu powstającym laboratoriom. Należy tu wymienić przede wszystkim, współpracującego z Instytutem do dnia dzisiejszego, mgr inż. Stefana Kmiecika, dzięki któremu na przestrzeni prawie półwiecza powstało wiele stanowisk laboratoryjnych oraz inż. Tadeusza Studenckiego, późniejszego inżyniera do spraw aparatury w WSI, który służył pomocą w trudnym w owych czasach, zadaniu wyposażania laboratoriów w niezbędną aparaturę. W roku 1966 Punkt Konsultacyjny przekształcony został w samodzielną Wyższą Szkołę Inżynierską w Opolu, w której powstał kierowany przez docenta Antoniego M. Plamitzera, pierwszego dziekana Wydziału Elektrycznego, Zespół Maszyn i Napędów Elektrycznych, w ramach którego, dzięki wcześniej wspomnianym staraniom, działały stosunkowo dobrze wyposażone dwa laboratoria: Maszyn Elektrycznych oraz Napędów Elektrycznych. Drugim z kolei pracownikiem etatowym Zespołu był Józef Sojka, który został zatrudniony jeszcze w Punkcie Konsultacyjnym w roku 1964. W latach sześćdziesiątych z Zespołem współpracowali również pracownicy Politechniki Śląskiej Marian Kolmer (1960÷66), Adam Różycki (1966÷67) oraz Jerzy Hickiewicz od roku 1968. Na początku lat siedemdziesiątych w Zespole na pełnym etacie zostali zatrudnieni: pierwsi absolwenci WSI w 1970 r. Antoni Dzierżanowski i Andrzej Puchalak, następnie w 1971 r. Stefan Michalski i Małgorzata Czapelska–Kaliciak. W roku 1972, w wyniku konkursu na stanowisko docenta etatowego, przeszedł z Politechniki Śląskiej Jerzy Hickiewicz.

W roku 1975 utworzono Zakład Przetwarzania i Użytkowania Energii Elektrycznej (ZPiUEE), który powstał w ramach reorganizacji Wydziału. W skład Zakładu weszły: Zespół Maszyn i Napędów Elektrycznych oraz Zespół Miernictwa Elektrycznego. W 1975 r. w Zakładzie rozpoczął pracę dr inż. Piotr Wach początkowo na godzinach zleconych potem jako docent etatowy. W tym okresie nawiązali kontakt z uczelnią początkowo na godzinach zleconych, potem jako docenci kontraktowi, a później profesorowie kontraktowi, wybitni specjaliści z przemysłu i energetyki: dr inż. Zdzisław Janson (1969÷1997), dr inż. Jerzy Siwiński (1974÷2002), dr inż. Franciszek Duda (1973÷1983) oraz dr inż. Zygmunt Rozewicz (1978÷1993).

W 1977 roku ze względu na objęcie funkcji Dyrektora Instytutu Antoni Plamitzer przekazał funkcję Kierownika Zakładu Piotrowi Wachowi.

W roku 1977 w Zakładzie rozpoczęli pracę: Marian Łukaniszyn i Bronisław Tomczuk – absolwenci WSI oraz w 1978 r. Sławomir Szymaniec (uprzednio od r. 1974 asystent w Zakładzie Automatyki i Elektroniki) i w 1982 r. K. Macek Kamińska – absolwenci Politechniki Wrocławskiej.

W latach osiemdziesiątych Zespół Metrologii został odłączony od Zakładu Przetwarzania i Użytkowania Energii Elektrycznej i przyłączony do Zakładu Automatyki i Elektroniki.

W wyniku kolejnej reorganizacji w roku 1991 Zakład przekształcił się w Katedrę Automatyzacji i Diagnostyki Układów Elektromechanicznych. W 1993 r. w skład Katedry wszedł Zespół Dydaktyczny Elektrotechniki, który do tego okresu funkcjonował w Katedrze Automatyki i Elektroniki, a uprzednio do lat osiemdziesiątych istniał jako samodzielny Zespół Elektrotechniki.

Równolegle z następującymi przez wiele lat zmianami osobowymi następowały również zmiany lokalowe. W związku z budową nowych budynków WSI przy ul. St. Mikołajczyka, w miarę oddawania do użytku nowych pomieszczeń, przenosiły się do nich administracja i laboratoria Wydziału Mechanicznego. Dzięki temu powierzchnia zespołu, a później zakładu powiększyła się o dodatkowe pomieszczenia na pierwszym piętrze oraz na parterze. W udostępnionych pomieszczeniach utworzono unikalne na owe czasy, jako pierwsze w Polsce, Laboratorium Diagnostyki Maszyn Elektrycznych i Układów Napędowych oraz Laboratorium Prac Badawczych, a następnie w okresie późniejszym Laboratorium Energoelektroniki. W dalszym okresie istnienia Katedry rozbudowano Laboratoria Elektrotechniki i utworzono Laboratorium Robotów i Manipulatorów oraz studenckie Laboratorium Komputerowe, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych utworzono, stosunkowo dobrze wyposażone, dwa dydaktyczne laboratoria komputerowe, udoskonalane i intensywnie obecnie wykorzystywane.

5 października 2001 r. zmarł pierwszy organizator, pierwszy dziekan oraz twórca Wydziału i Instytutu Antoni M. Plamitzer.

W roku 2005 nastąpiła kolejna reorganizacja Wydziału, w ramach której katedry przekształcono w instytuty. Katedrę Automatyzacji i Diagnostyki Układów Elektromechanicznych przekształcono w Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, w którym działały cztery zakłady: Elektrotechniki Przemysłowej (kierownik B. Tomczuk), Maszyn Elektrycznych (kierownik M. Łukaniszyn), Zakład Robotyki i Zastosowań Informatyki (kierownik K. Macek-Kamińska) oraz Napędu Elektrycznego, Diagnostyki i Elektroniki Przemysłowej (kierownik K. Tomczewski).

W latach od 2006 do 2012 r. funkcję dyrektora Instytutu pełniła dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO.

We wrześniu 2006 roku zakłady zostały przekształcone w katedry. W roku 2011 Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej został przeniesiony do budynku nr 1 oraz części budynku numer 5 w nowym kampusie Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej 76. Z Instytutu została wydzielona Katedra Elektrotechniki Przemysłowej, która stała się jednostką samodzielną.

W latach 2013-2015 budynek nr 1 przeszedł gruntowną modernizację w ramach dwóch projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. W latach 2016-2020 w skład Instytutu Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej wchodziły trzy katedry: Katedra Maszyn Elektrycznych, której kierownikiem jest prof. dr hab. inż. Marian Łukaniszyn, Katedra Robotyki i Zastosowań Informatyki, której kierownikiem jest dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, Katedra Napędu Elektrycznego, Diagnostyki i Elektroniki Przemysłowej, której kierownikiem jest dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski, prof. PO.

Od 01.09.2020 w wyniku reorganizacji Instytut został przekształcony w Katedrę Automatyzacji Napędów i Robotyki.